
Zápis ze setkání pracovní skupiny Work- Life Balance ve Štrasburku 9. -11. února 2009
Pracovní setkání se věnovalo těmto tématům:
1. Rovnováha pracovního a rodinného života a time managment
Skupina se shodla, že time managment hraje významnou roli při slaďování práce a rodiny. Denní období každého člověka můžeme rozdělit do několika období: osobní čas (volný čas, zájmy, relaxace), rodičovský čas (čas s dětmi, rozvoz dětí, pomoc s přípravou do školy), čas pro domácnost, fyziologický čas a čas pro partnery. Ve spojitosti s time managmentem existují rozdíly mezi muži a ženami, kdy každé z pohlaví věnuje různě dlouhou dobu jednotlivých denním obdobím. Příklad dobré praxe z města Paříže: v tomto městě funguje Kancelář času, jejímž cílem je zajistit , aby organizace veřejných služeb více odrážela životní styl jejich uživatelů. Nejedná se o řešení pro malá města (vhodné pro města s počtem obyvatel nad 500tis.), ale metodologie a přístupy jsou adaptovatelné i pro menší města.
2. Definice „work/life balance“
Členové pracovní skupiny se shodli na této definici rovnováhy pracovního a rodinného života: „Soubor aktivit umožňujících harmonizaci a kvalitu různých časových období v průběhu dne pro muže i ženy ku prospěchu rodiny a dětí.!“
3. Role soukromých společností v opatřeních na podporu slučitelnosti práce a rodiny
Zavedení politiky rovnosti rodiny a práce v soukromých společnostech se liší zemi od země. V některých zemích hraje zaměstnavatel významnou roli v podpoře koordinace pracovního a rodinného života svých zaměstnanců, zatímco v jiných zemích neexistuje téměř žádná angažovanost ze strany firem. Na otázku jací jsou hlavní aktéři ve zlepšování rovnováhy soukromého a pracovního života ve vašem městě, členové skupiny uvedli tyto odpovědi:
Města, národní vlády, společnosti, odbory, obchodní, hospodářské a řemeslnické komory, školy, nevládní organizace, rodiče, sociální pracovníci, univerzitní experti, soukromí poskytovatelé služeb péče o dítě, Evropská unie, pracovní agentury, média, veřejné prostřeky, církve.
Příklad dobré praxe přednesla zástupkyně společnosti Lilly France. Z opatření podporující soulad práce a rodiny můžeme jmenovat: flexibilní pracovní doba, práce na dálku, speciální služby pro zaměstnance, doplácení rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a skutečnou mzdou otcům po dobu 11dní a další opatření viz podrobný zápis.Flexibilitu a nabízené služby vidí společnost Lilly France jako svou přednost oproti ostatním zaměstnavatelům, kterou využívá pro získávání nejlepších kandidátů na své pracovní pozice.
4. Klíčový hráči a odpovědnost jednotlivých subjektů v podpoře rovnováhy práce a rodiny
Skupina se shodla na tomto rozložení odpovědnosti v oblasti slaďování práce a rodiny mezi jednotlivými aktéry:
Oblast odpovědnosti: Adaptování práce rodinnému životu (flexibilní pracovní formy, dovolená)
Klíčoví aktéři: evropské a národní právo, sociální zabezpečení, zaměstnavatelé, odbory, managment, oborové komory.Oblast odpovědnosti: Poskytování služeb (péče o děti, doprava, úřady, školy)
Klíčoví hráči: Přednostně orgány veřejné správy (vláda a města),, soukromé společnosti, nevládní organizace, vychovatelé.Oblast odpovědnosti: Poskytování finanční pomoci:
Klíčoví hráči: Orgány veřejné správy (vláda a města), společnosti. Oblast odpovědnosti: rovnost pohlaví
Klíčoví hráči: Občanská společnost (rodiny, media, odbory, nevládní organizace), orgány veřejné správy, školy, školy, univerzity, mezinárodní organizace.
V rámci pracovního setkání jsme navštívili mateřskou školu a denní centrum péče o dítě Rady Evropy.
V závěru setkání byla formulována tato doporučení pro jednotlivá evropská města:
„Města by měla:
- přizpůsobovat své služby rytmu života obyvatel a potřebám jejich rodin,
- vyvíjet služby napomáhající slaďování práce a rodiny (péče o děti, doprava, volnočasové aktivity atd.),
- rozvíjet spolupráci se soukromým sektorem a více ho zapojovat,
- zvyšovat povědomí o tématech rovnosti pohlaví,
- rozvíjet pro-rodinná opatření v oblastech, které mají ve své kompetenci,
- podporovat slučitelnost rodiny a zaměstnání u nejvíce zranitelných rodin (finanční podpora, navazující sociální služby).“