Dnes je pondělí 24. červenec 2017, svátek má Kristýna, zítra Jakub

ČERVENEC15. 6. - 2. 7. / 9:00 - 18:00

VÝSTAVA LÉČIVÝCH ROSTLIN

Centrum léčivých rostlin LF MU Brno pořádá již tradiční Výstavu léčivých rostlin na Údolní 74, Brno CLR
Výstava je určena pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Vstupné dobrovolné, na místě bude možné zakoupit výrobky z léčivých rostlin i sazenice.
Zahrada bude otevřena od 15. června do 2. července 2017 v době od 9 do 18 hodin, včetně víkendů. Opět si budete moci prohlédnout široký sortiment rostlin léčivých, tonizujících, dietetických, kořeninových, aromatických i jedovatých přímo na pěstebních záhonech, u mnohých rostlin budou podrobnější informace o dané rostlině, jejím původu, účinných látkách, použití a další zajímavosti.

Letošní ročník tradiční výstavy léčivých rostlin bude ve spolupráci s Mendelovým muzeem MU obohacen o panelovou výstavu Herbář Masarykovy univerzity, která představí jednu ze čtyřech největších herbářových sbírek v České republice.
20. 6. v 16:00 proběhne v zahradě přednáška botanika Radomíra Němce na téma Naše domácí rostliny jako jídlo, koření i lék (35,- Kč, k účasti bude nutné se přihlásit předem e-mailem – medplant@med.muni.cz).
Po dobu výstavy bude možné zakoupit výrobky z léčivých rostlin a sazenice od našich partnerů - Zahradnictví Vedrovice a Léčivé rostliny, Palackého 114, Brno.

garant: Ing. Lea Jedonková, CLR LF MU
Vstupné je dobrovolné

 

7. 6. - 27. 8. / 10:00 - 18:00

VÝSTAVA KRYSÁCI NA ŠPILBERKU

Z malého smetiště poblíž Vizovic na hrad Špilberk zavítají dva krysáci Hubert a Hodan bydlící v zásuvkách šicího stroje spolu se svým sádrovým kamarádem trpaslíkem Ludvíkem. Stejně jako na smetišti, v čerstvé zavážce smetí, se k nim i na hradě připojí Eda, bílý laboratorní potkan z Prahy. Výstava přiblíží život a dobrodružství tří krysích kamarádů na smetišti, ale i zákulisí natáčení tohoto oblíbeného animovaného večerníčku.

hubert_klepani

spilberk.cz

 

29. 4. - 30. 9.

VÝSTAVA DEVATERO POHÁDEK KARLA ČAPKA

Kniha, podle které je výstava pojmenovaná, vznikla v roce 1932 a stále má dětem co říci. Vtipné příběhy jsou plné králů, princezen, vodníků, černokněžníků, ale také pošťáků, policajtů, doktorů, úředníků, koček a psů… Čapkův rozmanitý jazyk, pro pohádky netradiční témata a veselé ilustrace bratra Josefa zařadily knihu mezi nejpopulárnější dětské tituly.

Na výstavě čeká děti množství úkolů, při kterých si mohou vyzkoušet své fyzické schopnosti, otestovat svoji paměť nebo třeba prověřit - ve výtvarné dílně - svůj umělecký talent a porovnat ho s nadáním ilustrátora Josefa Čapka.  Nechybí informace o br. Čapkových a době, ve které žili a tvořili.

Zábavná a „komunikující“ výstava pro soutěživé, hravé a tvořivé děti i dospělé. K většině témat je vytvořena prostorová kulisa s krátkým pohádkovým textem a 1-3 soutěžními úkoly – tj. interaktivní stanoviště vycházející z příběhu pohádky. Nechybí hrací list s hádankami, doplňovačkami a kvízy. Pokud budete chtít, můžete si zahrát na pohádku přímo na výstavě – kostýmy a kulisy jsou vám k dispozici!

www.veveri.cz

 

30. 5.  -  30. 9. 2017

HLAVOLAMY

od 30. května do 30. září 2017 na galerii VIDA! science centra

výstava 200 hlavolamů z celého světa

Vstupte do herny s hlavolamy z celého světa. Najdete tu známé kousky jako je ježek v kleci nebo proslulá Rubikova kostka, ale i opravdové rarity v podobě hlavolamů Kumiki z Japonska. Těšit se také můžete na ukázku tajných skříněk a kolekci nemožných předmětů. Ty jsou podle Josefa Hordiny, z jehož sbírky výstava vychází, zřejmě to nejlákavější, co výstava nabízí. Úkolem takového hlavolamu není ho vyřešit, ale najít cestu, jak byl vyroben. Co myslíte? Zjistíte, jak prošel dřevěný šíp skrz skleněnou láhev, aniž by ji porušil?

Přijďte objevit svůj skrytý talent. Kdo hlavolam vyřeší nejrychleji? Můžete soutěžit se spolužáky nebo porovnat své schopnosti s rodinnými příslušníky.

Přesvědčte se, že lámat si hlavu je zábava!

www.vida.cz/hlavolamy

 

30. 6. - 27. 8./ 10:00 - 17:00

STAVĚT A BYDLET - VÝSTAVA VE VILE STIASSNI

Výstava věnovaná sídlištím Werkbundu (u nás Svazu československého díla) stavěných od roku 1906 do současnosti. Představení bydlení, které mělo být vzorem v hospodárnosti a funkčním řešení a na němž se podíleli přední světoví architekti. Nahlédneme do obytných čtvrtí Drážďan, Stuttgartu, Brna, Vratislavi, Curychu, Prahy, Vídně, Düsseldorfu, Karlsruhe, Oberhausenu a Berlína. Pozornost je tu věnována jak urbanismu, tak jednotlivým stavbám.

Výstavu připravil Werkbund Berlin

www.vila-stiassni.cz

 

červenec - srpen

LETNÍ KINO NA ŠPILBERKU 2017


České i zahraniční snímky, komedie, thrillery i dramata, klasické velkofilmy a také pohádky hrané i animované. Z programu letního kina na Špilberku si určitě vyberete.

Všechna promítání letního kina začínají v červenci ve 21:30 hodin a v srpnu ve 21:00 hodin. Vstupenky jsou v prodeji pouze na místě. Areál se otevírá 30 minut před promítáním.

Více informací najdete zde 

spilberk.cz

 

červenec - srpen

LETNÍ KINO NA VÝSTAVIŠTI

Hrajeme každý pátek sobotu a neděli, vždy večer ve 20:00 hodin. V areálu výstaviště za hlavní branou u pavilonu A. Sezení na tribunách, první a jediné kino na LED obrazovce! Příjemné letní občerstvení je zajištěno.

Jednotné vstupné pro všechny je 50 Kč. První víkend 7.-9.7.2017 hrajeme zdarma!

 

červenec - srpen

NEJVĚTŠÍ LETNÍ KLUZIŠTĚ V ČR - VIDA!

Největší letní kluziště z umělého ledu v ČR můžete nabízí VIDA! Brno. Od 1. července do konce srpna v areálu science centra VIDA! můžete bruslit nebo si s hokejkou zastřílet na branku. Kdo si nepřinese vlastní brusle, může si je na místě půjčit zdarma. Vstupné na letní kluziště je zahrnuto v ceně vstupenky do expozice VIDA!

Více informací na www.vida.cz .

 

LÉTO 2017 V KJM

3., 10., 17., 24., 31. 7 a 7., 14. a 21. 8. Xbox a Deskovky / 14.00

To vše tu máme a čeká tu přes prázdniny na tebe. Každý týden v jedno odpoledne se bude pouze pařit, takže jestli nemáš žádné plány na prázdniny, dojdi. Klidně i pokaždé...

 

3. 7.

VYSVĚDČENÍ V JUMPPARKU BRNO

Oslavte vysvědčení 3. 7. 2017 v JumpParku Brno. Pro všechny usilovné studenty, kteří v ten den donesou ukázat vyvědčení a bude na něm více jedniček než ostatních známek dostanou slevu 1+1 zdarma.

Více informací na brno.jumppark.cz/

 

7. - 14. 7.

ROMANTICKÁ PLAVBA S HUDBOU A VÍNEM

 

Dopravní podnik města Brna - Lodní doprava vás zve na večerní plavby po Brněnské přehradě, spojené s poslechem živé hudby a ochutnávkou vín z produkce Znovín Znojmo.

Odjezdy lodí vždy v 19:00 hod. z Bystrce a ve 20:20 z Veverské Bítýšky.

Plavby probíhají v rámci pravidelného jízdního řádu a platí na nich běžný tarif lodní
dopravy. Na těchto spojích platí osoby starší 15 let zlevněné jízdné.

Program:

7. a 14. 7. 2017 – Archi di Moravia

4. 8. 2017 – Solitutticelli Cello Ensemble

11. 8. 2017 – Nostalgia Quartet

 

10. 7. /18:00 - 19:30

LETNÍ ORIENTÁLNÍ BŘIŠNÍ TANCE

Během léta 2017 chystá CRSP dvě lekce Orientálních břišních tanců:

  • pondělí 10. 7.

  • čtvrtek 10. 8.

  • vždy 18.00–19.30 hod.

Cena: 120 Kč / 90 min.

Přihlášky: info@crsp.cz nebo 542 217 464

Lekce jsou určeny pro ženy, které již s orientálními břišními tanci mají zkušenost, nováčci se mohou přijít podívat.

crsp.cz/

 

15. 7./ 15:00

ROZTOČTE JEŘÁB!

V sobotu 15. července roztočíme na Špilberku historický jeřáb a budeme s ním zvedat těžká břemena. Následovat bude komentovaná prohlídka výstavy Stavba jako Brno. Určitě přijďte! Začínáme v 15 hodin.

17. 7. - 23. 7.

VÝSTAVA AUTOMOBILŮ


TIC Brno, příspěvková organizace ve spolupráci s legendární značkou Mototechna pro vás zorganizovali výstavu současných aut. Přijďte se podívat, posedět a vyzkoušet auta, která dnes brázdí české silnice . akce se uskuteční na Moravském náměstí v Brně.

Více informací na : ticbrno.cz

 

20. 7 - 23. 7.

HORŇÁCKÉ SLAVNOSTI 2017

Od roku 1992 se závěrečný koncert Horňáckých slavností koná na Větrném mlýně v Kuželově, národní kulturní památce, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Slavnosti, věnované autentickému folkloru dané oblasti, se ve Velké nad Veličkou konají od roku 1957. Navštěvují je tisíce zájemců.

„Každým rokem se poslední den slavností koná velká mše v kostele ve Velké nad Veličkou, v obci pokračuje jarmark a po poledni se účinkující i diváci přesouvají na větrný mlýn do Kuželova, kde zhlédnou komponovaný pořad, “ přibližuje závěr Horňáckých slavností správce památky Miroslav Břínek z TMB. Po oficiálním programu pak hudebníci zůstávají v areálu mlýna a hrají „jen sobě a zbylým návštěvníkům ku potěše,“ dodává správce památky.

Větrný mlýn v Kuželově více než sto let sloužil místním zemědělcům, až do roku 1946. V roce 1971 majitel mlýna Bedřich Kašík zemřel a pozůstalí jej odprodali Technickému muzeu v Brně. To pak ve spolupráci s památkovým ústavem a Jihomoravským krajem mlýn zrekonstruovalo a v roce 1975 slavnostně otevřelo pro veřejnost.

„Návštěvníci památky oceňují klid, pohodu a kouzlo samotného větřáku,“ říká Miroslav Břínek, „v rámci Horňáckých slavnostní pak příchozí i místní oceňují to, že se v ryze horňáckém prostředí setkají s čistým horňáckým folklorem.“

Letošní Horňácké slavnosti se konají od 20. do 23. 7. 2017, program najdete zde.

 

20. 7.  a 26. 7. /17:00 - 19:00
ZKOUŠKA OHNĚM

Workshopy experimentální keramiky pro dospělé i rodiny s dětmi pod širým nebem v Otevřené zahradě Brno.

Přijďte si vyzkoušet tvorbu z keramické hlíny,
hrnčířský kruh na vlastní pohon, primitivní nástroje
a hliněnou keramickou pec.

červenec: 20., 26.
srpen: 3., 16., 17., 31.

vstupné: dospělí 200,- / děti 80,-
bez předchozí rezervace

Přednášející:
Jana Reichel, https://www.leto-venku.cz/

 

21. 7 - 23.7.

FESTIVAL MENDEL KNOWS

Festival věnovaný G. J. Mendelovi k jeho 195. výročí narození.

Od pátku 21.7. do neděle 23.7. 2017 proběhne na Mendlově náměstí v Brně festival věnovaný G. J. Mendelovi. MENDELU bude u toho.

Informace o festivalu na webových stánkách i FB.

www.mendelknows.cz/cs/#o-festival

facebook.com/mendelknows

 

21. 7.

MENDEL K(NOW)S NA HVĚZDÁRNĚ

Oslavte s námi 195. narozeniny Gregora Johana Mendela a v předvečer bláznivého dění v Mendlově muzeu na Mendláku dojděte na Kraví horu. Mimořádně do programu zařazujeme představení pro děti Buňka! Buňka! Buňka! a pro starší i dospělé Přírodní výběr. Kromě toho je připravena celá řada dalších taškařic!

17.00 pozorování Slunce
18.00 Buňka! Buňka! Buňka! (projekce v digitáriu)
18:00 – 20.00 fun zóna pro děti (exporatorium, kognitorium, terasa)
19:00 koncert Show music boys
20:00 Přírodní výběr (projekce v digitáriu)
21:30 Přírodní výběr (projekce v digitáriu)

Rozdávat se bude speciální Mendelova voda, můžete luštit kvíz na téma Mendel a získat bublifuk. Možná přijede i zmrzlinář, jak jinak se zelenou zmrzlinou. Na všechny akce, vyjma projekce v digitáriu, vstup zdarma.

Více informací o celých oslavách najdete na www.mendelknows.cz

 

21. 7.

FESTIVAL MENDEL KNOWS v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity

I v naší zahradě: v pátek 21. 7. v 10 hodin bude komentovaná prohlídka skleníků pro veřejnost a prodloužená otevírací doba ve dnech 21. - 23. 7. až do 18 hodin. Všechny návštěvníky srdečně zveme.

https://www.mendelknows.cz/cs/

https://www.facebook.com/events/1580163695341182/?fref=ts

 

22. 7./10:00 - 17:00

SOBOTA JAKO Z CUKRU

Děvčata a chlapci, zveme Vás do kovárny! V sobotu 22. července 2017 bude v těšanské kovárně od 10.00 do 17.00 probíhat Sobota jako z cukru – program určený především rodinám s dětmi. Spolu s vámi si připomeneme, že nejen prací živ je člověk, ale i slavnostními příležitostmi, pro které jsou určena chutná jídla. V Těšanech patří mezi nejslavnostnější chvíle hody. A protože si je Těšanští rádi užívají, slaví je dokonce dvakrát – Barnabášské v červnu a Babské v září!

Děvčata a chlapci, přijďte do kovárny spolu se svými rodiči či prarodiči právě v sobotu 22. července a budete se moci na vlastní oči podívat do kuchyně kovářky a sami si také něco upéct. Ukážeme vám, jak a čím si naši předci sladili život! V rámci cesty za tajenkou vám ukážeme potraviny, z nichž se zhotovovalo a i dnes zhotovuje slavnostní pečivo. Podíváte se také do kuchyně, kde se ukrývají předměty používané v minulosti na venkově k přípravě jídel. Naučíme vás kuchařskou matematiku, kterou jste se ve škole určitě neučili! Budete pak kralovat v kuchyni lépe než princ Jakub z pohádky Tajemství kouzelné bambitky nebo proslulá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová. A až poskládáte tajenku, dostanete od nás nakonec i sladkou odměnu.

Pro kuchtičky a kuchaře (malé i velké) máme navíc připravenou kuchařskou dílnu s Maryšou, která děti naučí péct perníčky, ptáčky či trdelníky. A co si v kovárně upečete, to si také sníte!

Samozřejmě, že nebude chybět ani pan kovář. Na děti bude čekat ve své dílně u výhně a kovadliny. Odvážné děti si budou moci vyzkoušet pod jeho dohledem vykovat vlastní hřebíček či podkůvku.

Těšíme se na vás!

 

22. 7.

HISTORICKÝM MOTORÁKEM ZA PERMONÍKY   2017

Vydejte se s námi motorákem M 262 na celodenní výlet za historií hornictví na jižní Moravě. Kdy? Oblíbené nostalgické jízdy se letos konají o sobotách 20. května, 10. června, 8. a 22. července, 5. a 19. srpna.

Výlet historickým motorákem je ideální pro rodiny s dětmi. Vlak odjíždí z brněnského hlavního nádraží vždy v 9.06 hod. a zpět se s ním vrátíte do jihomoravské metropolole před sedmnáctou hodinou. Více informací na:

old.cd.cz

 

29. 7.

MEZINÁRODNÍ DEN TYGRŮ

Zoo Brno si letos připomene den, který na celém světě připadá všem tygrům. Návštěvníci se mohou těšit na zábavnou stezku i spediální setkání u naších tygrů sumaterských.

Více informací na zoobrno.cz

 

29. 7. - 30. 7.

VESELÉ NOCOVÁNÍ U BAZÉNU (WIKYLAND BRNO)

Rodičové, máte doma prcka? Nocování na koupališti, to je věc... to je LETNÍ PECKA. Už jste někdy Vy sami či Vaše děti nocovali na koupališti? Měli jste možnost mít bazén jen pro sebe, mít na koupališti táborák, zpívat u kytary a zažít spoustu skvělé letní zábavy? Že ne? Tak neváhejte - a pozor, tentokrát mohou děti nocovat i s rodiči (není to podmínka, ale možnost).

Kde:    koupaliště Mokrá-Horákov (mapa)

Cena:  690 Kč/dítě + 2 rodiče ZDARMA

Pro děti od 5 do 15 let.
Leták k akci ke stažení zde.

Aktuální informace o dění ve WIKYLANDu můžete sledovat také na našem facebooku. Více informací o akci se dozvíte také na tel. číslech 775 297 733 a 702 292 759.

 

 

 
 

 
Tyto stránky vytvořil Odbor zdraví Magistrátu města Brna ve spolupráci
s Poradním sborem Rady města Brna pro rodinu, z dotace MPSV, kterou město Brno získalo výhrou v soutěži „Obec přátelská rodině v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel“ za rok 2008.
Foto Petrov: Miloslav Bouška

Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2009-2017 Brno | Město pro rodiny
Datum poslední aktualizace 20.7.2017
Redakční Systém redaQ