Dnes je pondělí 5. prosinec 2022, svátek má Jitka, zítra Mikuláš

Průvodce pomoci osobám se zrakovým postižením v dopravě a na veřejnostiPrůvoce je tištěná textová brožura s obrázky ve velikosti A5. Texty v ní popisují problematiku osob se zrakovým postižením zaměřené na doprovázení a pomoc těmto lidem v ulicích města. Popisují různé situace a možnosti při doprovázení, prvky, pomůcky.

Uvedené obrázky ukazují správnou techniku - držení při doprovázení, vedení na chodníku, schodech, eskalátoru, do/z výtahu, průchod dveřmi, vyhýbání překážkám, ukázání opěradla sedadla nevidomému, vyhrazené místo v tramvaji pro nevidomého s vodicím psem, převádění přes křižovatku, přes vozovku aj. Zase některé další obrázky ukazují prvky a pomůcky, které nevidomý a slabozrací používají při svých cestách.

V průvodci se také veřejnost dozví, proč některé prosklené zastávky, přístřešky, sloupy, schody aj. jsou opatřeny výrazně kontrastními prvky.

Poslední kapitola je věnována organizacím pomáhajícím osobám se zrakovým postižením, ve které jsou uvedeny informace o jejich činnosti a kontakty.

Tištěného průvodce si mohou zájemci vyzvednout na Odboru zdraví MMB, postupně je podle předchozí domluvy distribuován do organizací, ordinací očních lékařů, zdravotnických a školních zařízeních, na úřady ….

Průvodce v elektronické podobě je dostupný v sekci „Ke stažení“.
Tyto stránky vytvořil Odbor zdraví Magistrátu města Brna ve spolupráci
s Poradním sborem Rady města Brna pro rodinu, z dotace MPSV, kterou město Brno získalo výhrou v soutěži „Obec přátelská rodině v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel“ za rok 2008.
Foto Petrov: Miloslav Bouška

Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2009-2022 Brno | Město pro rodiny
Datum poslední aktualizace 18.5.2018
Redakční Systém redaQ