Dnes je čtvrtek 18. duben 2019, svátek má Valérie, zítra Rostislav

Situační video-spotyVideo-spoty mají 11 základních situací s případnými dalšími variantami se špatnými a správnými verzemi, které jsou  zaměřené na pomoc nevidomému s bílou holí nebo s vodicím psem v exteriéru. Kromě jednotlivých situací je vytvořen spot „Poruchy vidění“.

Ve správných verzích jsou ukázány doporučení, jak správně nabídnout a provést pomoc. Zase ve špatných verzích jsou ukázány, jak pomoc za žádnou cenu neprovádět.

 Názvy základních situací:

1. Na přechodu

2. Přecházení bez přechodu

3. Na zastávce

4. Při nástupu

5. Při výstupu

6. Na schodech

7. Na eskalátoru

8. Překážky na cestě

9. Průchod dveřmi

10. Automobil

11. Vodicí pes

Poznámka: Každý z těchto spotů je většinou vytvořen ve dvou verzích - situace s bílou holí a s vodicím psem. To je odlišeno přímo ve spotech piktogramy panáčka s holí a panáčka s vodicím psem na úvodní obrazovce spotu.

Samostatný spot „Poruchy vidění“ ukazuje 4 simulace vidění člověka s různými očními vadami. S pomocí tohoto spotu si mohou vidící lidé udělat představu, jak osoba s vadami zraku „vidí“.

Video-spoty jsou určením rozděleny na 2 části, krátké pro MHD DPMB a spojené pro vyvěšení na webové stránky.

S 8 krátkými spoty se mohou cestující setkat v brněnských tramvajích od ledna 2018, každý měsíc se spot vyměňuje, tak aby se všechny postupně prostřídaly. Videa pro DPMB obsahují pouze správná řešení pomoci nevidomým osobám. Tyto video-spoty jsou promítány jen v těch tramvajích, které mají LCD obrazovku umožňující přehrávání videa (nové tipy vozů jako Porsche...).

Všechny spoty jsou zaměřené na situace – průvodce s nevidomým a průvodce s vodicím psem.

Video-spoty můžete zhlédnout v sekci „Ke stažení“, a také na sociálních sítích města Brna.

Během první poloviny roku 2018 by měli přibýt 2 dlouhé mluvené příběhy. V příbězích bude ukázána pomáhající technika používaná na cestách osobami se zrakovým postižením.

8 video-spotů určených pro DPMB.
Tyto stránky vytvořil Odbor zdraví Magistrátu města Brna ve spolupráci
s Poradním sborem Rady města Brna pro rodinu, z dotace MPSV, kterou město Brno získalo výhrou v soutěži „Obec přátelská rodině v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel“ za rok 2008.
Foto Petrov: Miloslav Bouška

Všechna práva vyhrazena. Copyright © 2009-2019 Brno | Město pro rodiny
Datum poslední aktualizace 18.5.2018
Redakční Systém redaQ